A A+ A++ K K K

Nauczycielki grupy II:

- pani Justyna

- pani Marlena

Pomagać nam będzie pani Agnieszka.

PAŹDZIERNIK

Po miesiącu w przedszkolu dzieci czują się w grupie coraz pewniej, chętniej podejmują proponowane przez nauczyciela aktywności, swobodnie poruszają się po sali i po innych pomieszczeniach. Zapewne chcecie się od nich dowiedzieć, jak spędzają czas w przedszkolu. Nie zmuszajcie ich jednak do opowiadania, jeśli nie wyrażają takiej chęci, a zamiast pytań ogólnych („Jak było w przedszkolu?”) zadawajcie konkretne (np. „Czy zjadłeś zupę?”, „Z kim się bawiłeś?”, „Jaka zabawa najbardziej ci się podobała?”). W ten sposób pomożecie dziecku zacząć opowieść.

W minionym miesiącu rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdrowie – mówiliśmy o zdrowym odżywianiu, o ubraniu odpowiednim do pogody. Jak również o tym, co oznacza zdrowe odżywianie, jakie produkty warto jeść często (te zawierające witaminy, sole mineralne, błonnik), a jakie rzadziej. Dzieci dowiedziały się, że najważniejsze są: ruch i picie dużej ilości wody, że powinno się jeść 4–5 posiłków dziennie, a ostatni z nich 2 godziny przed snem, dokładnie gryźć i przeżuwać. Starać się spożywać mało cukru i soli. Przedszkolaki uczyły się poprawnie trzymać łyżkę i widelec w czasie jedzenia.

Dzieci przywitały Panią Jesień. W zabawach dydaktycznych i piosenkach poznawały cechy jesiennej pogody oraz określały zmiany zachodzące w przyrodzie. Podczas jesiennych wyjść do ogrodu  zbierały liście, żołędzie, kasztany i szyszki, dzięki czemu w sali mógł powstać „jesienny kącik”.

W październiku  nasze zabawy i zajęcia dydaktyczne opierać się będą na następujących tematach:

1. Warzywa i owoce
  2. W naszej grupie
  3. Co nam dają drzewa?
  4. Przygotowania do zimy

Wymienione tematy wynikają z haseł programowych zawartych w obszarach edukacyjnych podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Zawierają następujące ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

OBSZAR FIZYCZNY

uczestniczenie w zabawach ruchowych

doskonalenie sprawności manualnej

ćwiczenie samodzielności

poznawanie w działaniu właściwości różnych materiałów naturalnych

zwracanie uwagi na zmiany w sposobie ubierania w zależności od pory roku

OBSZAR EMOCJONALNY

dostrzeganie piękna darów natury

poznawanie różnych stanów emocjonalnych, jak: radość, złość, smutek

próby odczytywania i nazywania emocji innych oraz samodzielnego ich wyrażania za pomocą mimiki, gestu i ruchu

odczuwanie piękna przyrody