A A+ A++ K K K

- pani Mariola i pani Agnieszka

Pomagać nam będzie pani Ania

MINĄŁ MAJ…

W minionym miesiącu rozmawialiśmy o książkach - kształtowaliśmy wartość dotyczącą ich szanowania. Wiemy, że książki mogą wyglądać bardzo różnie. Dowiedzieliśmy się, gdzie można kupić książki oraz jak nazywa się miejsce, gdzie można wypożyczyć książki. Klasyfikowaliśmy książki papierowe ze względu na wielkość, grubość, kolor okładki i kształt. Za pomocą dotyku określaliśmy, które książki mają kształt prostokątów, a które kwadratów. Wskazywaliśmy podobieństwa i różnice między tymi figurami. Mówiliśmy o swoich ulubionych historiach i postaciach.

W kolejnym tygodniu skupiliśmy się na ekosystemie łąki. Zwracaliśmy uwagę na jej mieszkańców i rosnące tam rośliny. Słuchaliśmy odgłosów łąki i próbowaliśmy je odgadnąć. Rozwiązywaliśmy zagadki o owadach zamieszkujących łąkę, podawaliśmy ich nazwy i wskazywaliśmy na obrazkach.

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Rodzin bardzo intensywnie  przygotowywaliśmy się do tego święta. Rozmawialiśmy o naszych rodzinach, przypominaliśmy sobie nazwy członków rodziny. Poznaliśmy kilka nazw w języku angielskim. Mówiliśmy o naszych mamach i tatusiach, o tym, kim są z zawodu, jak wyglądają i co lubią robić. Ozdabialiśmy dowolnie ich sylwety. Opowiadaliśmy też o naszych ulubionych zajęciach z nimi. Wiemy, że rodzice najmocniej kochają swoje dzieci, dlatego w umownym dniu ich święta postanowiliśmy obdarować ich własnoręcznie wykonanymi podarkami. Sami zadbaliśmy o to, aby były one najpiękniejsze na świecie! W nawiązaniu do spektaklu pt. „Muzyczny sen”, który przedstawiliśmy naszym rodzicom, wykonaliśmy własne łapacze snów, dzięki którym sny nasze i najbliższych będą odtąd bajeczne i kolorowe.

Ostatni tydzień spędziliśmy, rozmawiając o naszych pupilach, ich potrzebach i zwyczajach. Mówiliśmy o tym, jak je karmić i się nimi zajmować, by były zdrowe i szczęśliwe. Dowiedzieliśmy się, jak należy się zachować podczas spotkania z nieznajomy zwierzęciem, a czego absolutnie nie robić. Poznaliśmy psy pracujące: przewodników, ratowników i psy policyjne. Wiemy, że nie wolno ich zaczepiać, gdy są w pracy. Rysowaliśmy psa według wzoru. Rozmawialiśmy o zawodzie weterynarza, układaliśmy w odpowiedniej kolejności historyjkę obrazkową.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

• Zabawa we wspólne tworzenie książki – kilka kartek składamy na pół, wsuwamy jedną w drugą, a następnie wymyślamy i rysujemy historyjkę o wybranej postaci.
  • Wizyta w księgarni lub bibliotece, zakup lub wypożyczenie wybranej książki i wspólne czytanie.
  • Przejrzenie książek zgromadzonych w domu, wybranie tych, które są już zniszczone, i obłożenie ich kolorowym papierem.
  • Zabawy w przeliczanie i porównywanie zbiorów z zadawaniem pytań: ile jest…?; których rzeczy jest więcej / mniej?
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.
  • Spacer po łące, w parku, nad stawem – obserwowanie roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku.
  • Angażowanie dzieci do pomocy w obowiązkach domowych i docenianie ich za wkład pracy.
  • Zabawy w sylabizowanie wyrazów i podawanie ich pierwsze głoski.
  • Zabawy w mierzenie i porównywanie przedmiotów: najwyższy / najniższy, największy / najmniejszy, najdłuższy / najkrótszy.
  • Rozmowy o potrzebach zwierząt.
  • Wizyta w zoo, sklepie zoologicznym, u znajomych posiadających zwierzęta, z którymi dziecko nie ma kontaktu na co dzień. Obserwowanie zachowania zwierząt. Przypominanie zasad bezpieczeństwa podczas kontaktu ze zwierzętami.
  • Zabawy w naśladowanie i powtarzanie dźwięków.

Przed nami kolejny miesiąc zabawy i nauki.

W miesiącu CZERWCU zajęcia dydaktyczne i zabawy dzieci będą opierać się na tematach, których treści wynikają z obszarów edukacyjnych zawartych w postawie programowej wychowania przedszkolnego.

1. Dzień dziecka

2. Wakacje tuż tuż