Grupa II

Nauczyciele grupy II:

Pani Mariola

Pani Agnieszka.

W pracy z dziećmi pomagać będzie Pani Małgosia.

Minął wrzesień.

Minął pierwszy miesiąc w przedszkolu – czas ponownego przyzwyczajania się do nowego miejsca (sala, szatnia), zasad i rozkładu dnia. Ze względu na to, że „nowa” sytuacja może być dla dziecka trudna, w tym miesiącu skupialiśmy się na zabawach integracyjnych, przypominaliśmy sobie również nazwy podstawowych emocji (głównie w języku angielskim), ucząc się wyrażać je słowami i poprzez wyraz twarzy.

Każdy rodzic wie, że nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo dziecka. W związku z powyższym jeden blok tematyczny poświęcony był bezpieczeństwu na drodze. Dzieci poznały niektóre znaki drogowe, rozmawiały o tym, jaki mają kolor, kształt i symbol. Rozmawiały również o tym, kim jest i co robi policjant, kim są pieszy, kierowca i pasażer. Oglądając przykładowe ilustracje oceniały zachowania bohaterów na drodze. Miały okazję spotkać się z Funkcjonariuszką Policji, która pokazała im swoje narzędzia pracy oraz opowiedziała, czym się dokładnie zajmuje.

Najwięcej emocji przysporzyła jednak nauka prawidłowego reagowania w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Dzieci poznały numer alarmowy 112, na który „dzwoniły” wzywając pomoc, opisując zajście, podając swoje imię, nazwisko i dokładny adres. To ważna i cenna umiejętność, która w przyszłości może pomoc dziecku odnaleźć się w sytuacji nietypowej i trudnej.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM, KTÓRZY ODPOWIEDZIELI NA NASZ APEL - POŚWIĘCILI CZAS W DOMU I NAUCZYLI SWOJE DZIECKO DOKŁANEGO ADRESU ZAMIESZKANIA. BRAWO!

W czasie kolejnych zabaw dydaktycznych dzieci, oglądając ilustracje przedstawiające różne typy domów, uczyły się określać ich rodzaje: dom jednorodzinny, blok, wieżowiec. Opowiadały o swoich domach (lokalizacja: miasto, wieś, sąsiedztwo itp.). Przy tej okazji ćwiczyły również umiejętność posługiwania się liczebnikami porządkowymi (pierwsze, drugie, trzecie… piętro) oraz określeniami stosunków przestrzennych (nad, obok, za, pomiędzy, itp.). Dzieci zapoznały się również z mieszkaniami lub domami charakterystycznymi dla rożnych części świata (igloo, glinianka, tradycyjny dom chiński, tradycyjny dom góralski, wigwam itp.). W ten sposób zyskały podstawową wiedzę o różnorodności kultur.

Ostatni tydzień września poświęcony był szeroko rozumianej czystości. Dzieci nauczyły się jak trzeba dbać o zęby. Rozmowa dotyczyła prawidłowego odżywiania oraz higieny zębów. Poznały nazwy i przeznaczenie przyborów służących do mycia zębów. Dowiedziały się również o zawodach związanych z higieną jamy ustnej (dentysta, stomatolog).

Kolejno dyskutowały o zasadności dbania o higienę osobistą, klasyfikowały przybory toaletowe i omawiały ich zastosowanie. Zapoznały się z codziennymi czynnościami higienicznymi (mycie rąk przed i po posiłku, po skorzystaniu z toalety, mycie zębów oraz zachowanie czystości względem siebie i otoczenia).

W czasie pierwszych zajęć z cyklu PROFESOR CIEKAWSKI dzieci tworzyły mydełka z przygotowanych surowców w wybranym przez siebie kształcie i zapachu. Zadanie to obejmowało takie czynności jak: przygotowanie ściereczek poprzez rwanie, ścieranie mydła w kostce na tarce, dodanie zapachu, dodanie czarnego sezamu, wymieszanie z ciepłą wodą, ugniatanie, wałkowanie, formowanie kształtu. Doświadczyły zjawiska rozpuszczalności mydła w zależności od temperatury. Miały możliwość poznania mydełek różnej wielkości, w różnych kształtach, w różnych kolorach, w różnych formach (mydło szare, mydło w płynie). Dzieci porównywały i badały za pomocą zmysłów dotyku i węchu. Dalej wykonywały bańki mydlane oraz pianę. Bawiły się w wydmuchiwanie i wypuszczanie baniek przez rurkę. Razem z nauczycielem wykrywały związki przyczynowo-skutkowe. Wykonywały również ćwiczenia oddechowe.

Przed nami kolejny miesiąc zabawy i nauki.

W miesiącu PAŹDZIERNIKU zajęcia dydaktyczne i zabawy dzieci będą opierać się na tematach, których treści wynikają z obszarów edukacyjnych zawartych w postawie programowej wychowania przedszkolnego:

1. Jabłka, śliwki i morele, w sadzie jest owoców wiele

2. Witaminy, hop! do brzuszka, i marchewka, i pietruszka