Grupa II

- pani Mariola i pani Agnieszka

Pomagać nam będzie pani Ania

MINĄŁ MARZEC…

Miniony miesiąc był pełen radosnych, wypełnionych ciepłem przygód. Rozmawialiśmy o wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia celu – w wielu różnych aspektach. Witaliśmy wiosnę!

W pierwszym, marcowym tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy zmianom, jakie zachodzą w przyrodzie wraz ze zbliżającą się wiosną. Podczas spacerów obserwowaliśmy wiosenną pogodę oraz to, jak zmieniają się krzewy i drzewa, czy kwitną już pierwsze wiosenne kwiaty. Nasłuchiwaliśmy, czy wróciły ptaki. Rozmawialiśmy o marcowej pogodzie. Poznaliśmy przysłowie W marcu jak w garncu i wyjaśniliśmy jego znaczenie. Przy okazji, ćwicząc motorykę małą, wylepiliśmy własne garnki z masy solnej, a kolejno – symbole pogody z kolorowej plasteliny.

W kolejnych dniach poznaliśmy oznaki nadchodzącej wiosny. Oglądaliśmy zdjęcia wiosennych kwiatów: przebiśniegów, krokusów, tulipanów, hiacyntów i żonkili. Staraliśmy się odgadnąć nazwę kwiatka na podstawie opisu. Dowiedzieliśmy się, ze niektóre kwiaty wyrastają z nasion, inne – z cebulek. Uświadomiliśmy sobie, jakie warunki muszą zostać spełnione, by roślina mogła wyrosnąć – układaliśmy na ten temat historyjki obrazkowe, które następnie opowiadaliśmy używając zdań złożonych oraz określeń czasowych typu: na początku, później, kolejno, na końcu. Weszliśmy również w rolę małych ogrodników – siejąc nasiona owsa zaprosiliśmy wiosnę do naszej sali.

Przeliczaliśmy, dokładaliśmy i odkładaliśmy elementy. Odwzorowywaliśmy rytmy, kontynuowaliśmy je i układaliśmy według własnego pomysłu. Rozpoznawaliśmy przedmioty na podstawie obrazków i podanej pierwszej sylaby nazwy. Uczestniczyliśmy w zabawach rytmicznych i muzycznych z przyborami (szarfami, obręczami, woreczkami gimnastycznymi itd.) lub bez nich.

W ciągu ostatniego tygodnia rozmawialiśmy głównie na temat wielkanocnych zwyczajów, symboli i potraw. Oglądaliśmy przedmioty kojarzące się w Wielkanocą i podawaliśmy ich nazwy. Oddzielaliśmy je też od tych kojarzących się z Bożym Narodzeniem. Rozmawialiśmy o tym, jak w naszych domach przygotowujemy się do Wielkanocy i co w niej najbardziej lubimy.

Podczas zabaw muzycznych i rytmicznych dostosowywaliśmy swój ruch do zmieniającego się tempa, rytmu i melodii. Chętnie braliśmy udział w ćwiczeniach ruchowych.

Wykonaliśmy szereg prac plastycznych, w tym – nasze ulubione, kolorowe kury, które zaprosiliśmy do naszych domów na święta!

W całym tym przedświątecznym „szamieszaniu” nie zapomnieliśmy o…. kulinariach J W ramach cyklicznych zajęć kulinarnych COOKING IS FUN wykonaliśmy wielkanocne gniazdka ze świątecznymi jajkami! Wiemy, że wiele z nich, przed zjedzeniem, stanowiło ozdobę świątecznych stołów.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

• Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, o nadchodzącej wiośnie i jej oznakach
  • Zachęcanie do spożywania nieprzetworzonych, zdrowych produktów
  • Wspólne sianie nasion, sadzenie cebulek, obserwacja procesu wzrastania roślin
  • Przyglądnie się roślinom w parkach, w domu. Pobudzanie zmysłów – wąchanie i oglądanie kwiatów, dotykanie łodyg, liści, kolców
  • Zabawy w układanie historyjek zgodnie z kolejnością zdarzeń
  • Przeliczanie przedmiotów według określonych cech, koloru, wielkości itp.; dodawanie i odejmowanie, np. w trakcie różnych czynności i prac domowych z wykorzystaniem talerzy, sztućców. utrwalanie liczebników 1 – 10, np. w trakcie pobytu w parku czy na placu zabaw z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
  • Aktywny wypoczynek w miarę sprzyjającej pogody – spacery, zabawy na świeżym powietrzu, szukanie oznak wiosny

Przed nami kolejny miesiąc zabawy i nauki.

W miesiącu KWIETNIU zajęcia dydaktyczne i zabawy dzieci będą opierać się na tematach, których treści wynikają z obszarów edukacyjnych zawartych w postawie programowej wychowania przedszkolnego.

1. Na wsi

2. Praca rolnika